Dantelli Başörtüsü Modelleri

Dantelli Başörtüsü Modelleri

denince akla ilk gelen şey kıyafetlerdir. Kıyafet ile bütünleşen tesettür kavramında birçok kıyafet modeli bulunmaktadır. Bunların en başında da başörtüsü modelleri gelmektedir. Tesettürün en önemli kıyafetlerinden biri olan başörtüleri saçı kapatmak için kullanılan kıyafetlerdir. Modanın değişmesi ve gelişmesiyle beraber başörtüleri de farklı seçeneklerle tesettür dünyasında yerini korumuştur.

Başörtüsü genel bir kavramdır. Hem ev içerisinde kullanılan hem de dışarıda kullanılan modelleri kapsayan bir kavramdır. Ancak biz daha çok dışarı çıkarken kullanılan modeller olan ve şallardan bahsetmeye çalışacağız. Tabi bunun da belli bir çeşidini oluşturan bu yazımınızın konusunu oluşturacaktır. Dilerseniz hep birlikte bu konuya bir göz atalım.

Başörtüleri hem evde hem de dışarıda kullanılan kıyafetlerdir. Ancak daha çok dışarı çıkarken kullanılan kıyafetlerdir. Bunun içerisinde dantelli eşarplar ve dantelli şallar bulunmaktadır. Dantelli başörtüsü modellerinden eşarpları daha çok orta yaş tesettürlü hanımlar tercih etmektedir. Genellikle düz renk eşarplara dantel modelleri işlenerek bu tasarımlar hazırlanmaktadır. Bazen eşarpların bir parçası olarak üzerinde dantel motifleri kullanılmaktadır. Bazen de ekstra bir dantel parçası eşarplara dikilerek hazırlan tasarımlardır.

Dantelli başörtüsü modellerinin bir diğeri de şal modelleridir. Özellikle genç hanımların bu modellere yoğun ilgi gösterdiğini görmekteyiz. biraz daha spor tasarımlar olmuştur. ise klasik giyimi seven genç hanımların daha fazla ilgisini çekmektedir. Dantel detaylar şalları spor tasarımdan uzaklaştırıp daha klasik bir görüntü ortaya koymaktadır.

Dantelli başörtüsü modellerinde farklı kumaşlar kullanılmaktadır. En çok kullanılan kumaşlar ipek kumaşlardır. Bunun yanında pamuklu, polyester gibi farklı kumaşlarla da hazırlanabilmektedir. Kullanılan kumaşa göre farklı fiyatlar belirlenmektedir. Son dönemlerde bu modellere ilginin artması seri üretimi hızlandırmıştır. Daha çok makine üretimi danteller kullanılmaya başlanmıştır. Ancak henüz el örmesi dantellerin bulunduğu tasarımlarda piyasalarda yer edinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?