Özel Bindallı Modelleri

  • 08 Kasım 2017
  • 1.488 kez görüntülendi.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza geçmişten gelen ve halen bazı yörelerimizde devam eden genç bayanların düğün gününden bir gün önce kına gecesinde giyilen bindallı kıyafetlerden bahsedeceğiz.

Osmanlı devletinden günümüze gelen bir kıyafettir . Evlenecek kızlar kına gecelerinde bu ürünleri kullanırdı. İlk başlarda sadece kırmızı renkli olarak tasarlanan bu kıyafetler daha sonra modaya ayak uydurup farklı renkler ve farklı kesimlerle karşımıza çıkmaya başlamıştır. Gelinlik çağa gelen kızların son dönemlerde bindallı modellerine olan ilgisi ve alakası artmaya başlamıştır. Genellikle ipek ve kadife kumaşlardan üretildiği için çok rahat ve güzel bir kıyafet olmaktadır. Daha çok yaprak, çiçek, dal benzeri süslemeler ve bunun yanında çeşitli motifler kullanılmıştır. Eskiden imkanların kısıtlı olmasından dolayı bu işlemeler daha çok elle yapılırdı ancak teknolojinin gelişmesiyle beraber artık seri üretime geçilmiştir. Ancak yine de hala el işi süsleme yaptıranlarda vardır.

Bindallı modelleri birkaç parçadan oluşmaktadır. En önemli parçası da dış parçası olan kaftan şeklindeki ceket kısmıdır. Bindallı ile beraber kullanacağınız ayakkabının da babet tarzı bir ayakkabı olması veyahut yöresel kıyafetler olması rahat etmek için önemlidir. Tesettürlü bayanların kullanacağı başörtüsü modelleri renkli ve işlemeli olması uyumlu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Kaşe Kaban Modelleri başlıklı makalemizde en şık Tesettür Kaşe Kaban Modelleri, modern Tesettür Kaşe Kaban Modelleri ve Tesettür Kaşe Kaban Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ