Özel Bindallı Modelleri

Özel Bindallı Modelleri

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza geçmişten gelen ve halen bazı yörelerimizde devam eden genç bayanların düğün gününden bir gün önce kına gecesinde giyilen bindallı kıyafetlerden bahsedeceğiz.

Osmanlı devletinden günümüze gelen bir kıyafettir . Evlenecek kızlar kına gecelerinde bu ürünleri kullanırdı. İlk başlarda sadece kırmızı renkli olarak tasarlanan bu kıyafetler daha sonra modaya ayak uydurup farklı renkler ve farklı kesimlerle karşımıza çıkmaya başlamıştır. Gelinlik çağa gelen kızların son dönemlerde bindallı modellerine olan ilgisi ve alakası artmaya başlamıştır. Genellikle ipek ve kadife kumaşlardan üretildiği için çok rahat ve güzel bir kıyafet olmaktadır. Daha çok yaprak, çiçek, dal benzeri süslemeler ve bunun yanında çşitli motifler kullanılmıştır. Eskiden imkanların kısıtlı olmasından dolayı bu işlemeler daha çok elle yapılırdı ancak teknolojinin gelişmesiyle beraber artık seri üretime geçilmiştir. Ancak yine de hala el işi süsleme yaptıranlarda vardır.

Bindallı modelleri birkaç parçadan oluşmaktadır. En önemli parçası da dış parçası olan kaftan şeklindeki ceket kısmıdır. Bindallı ile beraber kullanacağınız ayakkabının da babet tarzı bir ayakkabı olması veyahut yöresel kıyafetler olması rahat etmek için önemlidir. Tesettürlü bayanların kullanacağı renkli ve işlemeli olması uyumlu olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?