Tesettürün Öncüsü Başörtüsü

Tesettürün Öncüsü Başörtüsü

denince her ne kadar akla birçok kıyafet gelse de bunlardan bazıları öncü kıyafetlerdir. Tesettürün öncüsü başörtüsü modelleri olurken bunu birçok kıyafet takip etmektedir.

Tesettürün amacı örtünmek olduğu için saçıda kapatmak gerekmektedir. Bu yüzden saçı kapatmak için kullanılan kıyafetler genel olarak başörtüsü olarak adlandırılırken bu birkaç çeşitten oluşmaktadır. Akla gelen ilk modeller eşarplar ve şallar olurken bone, yazma, tülbent gibi örtülerde başörtüsü kategorisi içerisinde yerini almaktadır. Ancak en bilinen tesettür başörtüsü modelleri olan ve şal modellerine değinmeye çalışacağız.

Eşarp tarih olarak şallardan daha köklü bir geçmişe dayanan ve genç yaşlı fark etmeksizin tüm tesettürlü hanımların kullanabileceği ve dışarı çıkarken takılan başörtüleridir. Tabi ev içerisinde kullanılan modelleri de mevcut olan bir başörtüsü modelidir. Genel olarak iki kategoride değerlendirilmeye alınan bu kıyafet düz ve olmak üzere ayrılmaktadır. Bununla beraber kullanılan kumaş çeşidi de bu kıyafetlerin kategorize edilmesinde etkili olan faktörlerdir. En çok bilinen ve tercih edilen eşarp modelleri ipek eşarp modelleri olurken hem düz hem de desenli modelleri bulunmaktadır. Desenli modeller daha çok klasik olarak tasarlanan kombinlere uyumlu olurken özellikle modelleri ile kullanılan bir başörtüsü çeşididir. Düz modelleri ise hem klasik hem de spor tasarımlarla uyumlu olabilecek modellerdir.

Şal Modelleri

Şal modelleri ise günümüze kadar özellikle genç kesimin tercihi olan başörtüleri olurken son dönemlerde orta yaş kesiminin de bu tasarımlara ilgi gösterdiğine şahit olmaktayız. Farklı bağlama stillerinin kullanıldığı şal modelleri eskiden düz modeller olurken son zamanlarda desenli ve dantelli modellerle de adından söz ettiren bir başörtüsü olmuştur. Ev içerisinde de dışarı çıkarken de misafirliği giderken de kullanılabilecek bir tasarım olan şal modelleri rahat yapısı nedeniyle de yoğun ilgi görmüştür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?