Modern Ferace Modelleri

  • 28 Eylül 2017
  • 2.321 kez görüntülendi.

Feraceler günümüze geçmişten gelen bir kıyafet türüdür. Osmanlı Devleti zamanınında özellikle bayanların kullanmış olduğu bir giysi türüdür. Bunun yanında Osmanlı Devletinde dervişlerinde kullanmış olduğu bir kıyafet türüdür. Tabi o zamanlarda bayanların üzerlerini örtmek için kullandığı bu kıyafetler sokak kıyafeti olarak biliniyor. Dışarı çıkarken bayanlar bu feraceleri tercih ederlerdi. İlk başlarda dışarıdan ülkemize entegre olan bu yurtdışından ithal edilirdir; ancak günümüzde kendi ülkemizden bayanların yoğun taleplerinden dolayı ülkemizde üretimine geçilmiştir.

Feracelerin üretimi yapılırken farklı kumaşlar ve farklı modeller kullanılmaktadır. Uzun bir giysi olan feraceler boyundan başlayıp ayaklara kadar uzanmaktadır. Genellikle siyah renkli modelleri ön planda bulunuyor. Özellikle en çok kullanılan ferace modelleri düz modeller olarak göze çarpmaktadır. Bunun yanında yaka ve bilek kısımları işlemeli ferace modelleri de göze çarpmaktadır. Bir dışarı giysisi olan feraceler sade bir giysi olmakla birlikte birçok tesettürlü bayan tarafından kullanılan bir dış giysisidir. Eskiden daha çok çarşafa benzeyen bu ürünler o çizgiyi aşmış ve kendine has daha modern bir yapıya bürünmüştür. Özellikle siyah modeller feracelerin en fazla tercih edilen modelleridir. Bu ürünlerin tercihinin farklı sebepleri vardır. Rahat bir yapıya sahip olması ve bol kesim olması önemli tercih sebeplerindendir.

Dar kesim modelleri de mevcut olan feracelerin özellikle vücut hatlarını gizlemesi sebebiyle bol kesimlerinin tercih edildiği bir üründür. Bayanların giymiş olduğu mantoyla benzerlikleri söz konusu olsada daha uzun olması ve yaka kısımları mantodan ayırmaktadır. Dışarı çıkarken özellikle feracenizin rengine ve modeline göre kullanacağınız bir eşarp bunun yanında kullanacağınız çanta güzel bir kombin oluşturmanızda sizlere katkı sağlayacaktır.

Şimdi hep beraber sizler için derleyip toparladığımız modern ferace modellerini inceleyelim.

Bir önceki yazımız olan En Şık Eşarp Modelleri başlıklı makalemizde 2018 En Şık Eşarp Modelleri, en güzel eşarp modelleri ve En Şık Eşarp Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:MODERN FERACELER
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ