Tesettür Giyimde Başörtüsü Tercihi

Tesettür Giyimde Başörtüsü Tercihi

Tesettür giyimin en önemli konularının başında olmalıdır. Tesettür denince akla ilk gelen kıyafet olan başörtülerinde nelere dikkat edilmeli, kombin nasıl yapılmalı, başörtüsü olarak neler tercih edilmelidir.

Başörtüsü, tesettürün sembol kıyafeti ve tesettürün olmazsa olmazıdır. Gerek günlük kullanımda ev içerisinde gerekse de dışarı çıkarken, okula veya işe giderken, özel gün ve davetlerde farklı alternatiflerle karşımıza çıkmaktadır başörtüsü modelleri. Tesettür giyimde başörtüsü tercihi de bunların kullanıldığı yer ve zamana göre değişiklik göstermektedir. Ev içerisinde daha sade ve daha klasik başörtüleri kullanılırken dışarı çıkıldığı zaman başörtülerinde biraz daha zengin ve şık bir görüntü sergileyen modeller kullanılmaktadır. Genel olarak iki başlıkta ele alacağımız başörtüleri eşarp ve şal modelleri olarak iki kategoriye ayrılmaktadır.

Klasik giyimi tercih eden tesettürlü hanımların en favori kıyafetlerinin başında gelmektedir eşarp modelleri. Kullanım alanı geniş olan bu başörtüleri, geçmiş dönemden beri tesettürlü hanımların dışarı çıkarken tercih ettiği en önemli kıyafetlerdendir. Farklı kumaş türlerinin kullanıldığı eşarp modellerinde en çok tercih edilenleri ise modelleridir. Gerek görüntüsüyle gerekse de dokusuyla oldukça zarif ve güzel olan ipek eşarp modelleri, uzun süre kullanıma uygun başörtüleridir.

Eşarp modellerini de ana başlık olarak ikiye ayırabiliriz. Düz eşarp modelleri ve . Yaşa ve tarza göre tercih edilen modeller değişlik gösterebilmektedir. Genç tesettürlü hanımlar arasında düz eşarp modellerine ilgi fazla olurken özellikle çizgi gibi daha sade desenlerin yer aldığı eşarp modelleri de favori tasarımlar arasında yer almıştır. Orta yaş tesettürlü hanımlarda son dönemlerde düz eşarp modellerine yönelişlerini artırırken desenli modeller vazgeçilmez tasarımlar arasında yer almıştır. Farklı desenlerin kullanıldığı bu eşarp modellerinde özellikle geometrik motifler, etnik desenler ve silüet motifleri oldukça fazla tercih edilmektedir.

Başörtüsü

Tesettür giyimde başörtüsü tercihi seçenekleri arasında son dönemlerin favori kıyafeti şal modelleri olmuştur. Hem ev içerisinde hem de dışarıda da tercih edilebilen bu şallar son dönemlerde özellikle gençler arasında vazgeçilmez olmuştur. Hem kullanım alanının geniş olması hem birçok ortama uyum sağlayabilmesi hem kıyafetlerle kombini güzel olması hem de kullanış olarak eşarplardan daha rahat olması şal modellerine ilgiyi artırmıştır. Bu başörtüsü modellerinde de tıpkı eşarplarda olduğu gibi ipek kumaşlar daha fazla tercih edilmektedir. İpek şal modelleri, tesettürlü hanımlar arasında gözde tesettür kıyafet modellerinden biridir. Son dönemlerde genç hanımların yanında orta yaş ve yetişkin tesettürlü hanımlarda ipek şal modellerine ağırlık vermiştir.

Şal modellerinin de hem desenli hem de düz modelleri bulunurken desenli modeller çok fazla ilgi görmemektedir. Genel olarak düz ve tek renk şallar ilgi çekmekte ve tercih edilmektedir. Bununla beraber dantel detaylarının bulunduğu şallarda piyasalarda yerini almışsa da çok fazla tercih edilmediğine şahit oluyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?