Tesettürün Sembolü Eşarplar

Tesettürün Sembolü Eşarplar

şarp Modelleri

denince akla gelen ilk kıyafetler başörtüleri olurken, başörtüsü denince de akla ilk modelleri gelmektedir. Dışarı çıkarken tesettürlü hanımların başörtüsü tercihinde iki parçadan en önemlisi olan hemen hemen her tesettürlü hanımın dolabında mutlaka bulunan bir kıyafettir. Birçok tasarımı ile karşımıza çıkan eşarp modellerinde çeşitlilik oldukça fazla iken genel kategoride iki şekilde incelenmektedir. Düz ve desenli olarak kategorize edilen bu eşarp modellerinden bahsedip en güzel kombinlerinize en şık tasarımların nasıl olacağı hakkında fikir vermeye çalışacağız.

Desenli Eşarp Modelleri

En fazla kullanılan ve daha geniş bir yaş aralığına hitap eden desenli eşarp modelleri çoğunlukla klasik kombinleri tercih eden tesettürlü hanımların tercihi olmuştur. Genç hanımlarda daha çok silüet ve etnik desenlerin tercih edildiği eşarp modellerinde yetişkin hanımlar daha çok çizgili ve geometrik desenli tasarımlara yönelmiştir. Her sezonda farklı desenler kullanılarak eşarp modellerinde yenilikler sağlanmaya çalışılmıştır. Desenli eşarp modelleri tercih edilirken sadece desene bakılmaz bunun yanında kullanılan kumaşta değerlendirme yapmakta ele alınan kriterlerdir. Özellikle ipek eşarp modelleri yoğun rağbet görürken twill ipek eşarp modelleri gençler arasında popüler olan bir çeşittir; ancak kullanılan ipek kumaştan dolayı fiyatı sıradan eşarp modellerine göre daha yüksek olmaktadır. Bunun yanında , kaşmir, polyester gibi kumaşlarda kullanılarak hazırlanan eşarplar bulunmakta ve bunlar fiyat açısından daha geniş bir kesime ulaşmaktadır. Hem gündelik kıyafetlerinize hem de özel tasarımlara kombin yapabileceğiniz desenli eşarp modelleri bulunurken renk seçeneği de oldukça fazladır.

Düz Eşarp Modelleri

Yetişkin hanımlardan ziyade genç tesettürlü hanımlar arasında daha popüler olan bu eşarp modellerinde en çok dikkat edilen özellik eşarpların parlak ve ipeksi bir görüntü sergilemesidir. Tek renk olan bu eşarp modelleri sadeliği tercih eden hanımlar arasında popüler olan başörtüsü tasarımlarındandır. Açık renklerden ziyade ara renkler yoğun olarak kullanılmıştır. Özellikle gri, bordo, sütlü kahve ve bej gibi renkler çok fazla kullanılan tasarımlar olmuştur. Her ne kadar spor modelleri olsa da daha çok klasik giyime has modellerdir. Fiyat olarak ta 20 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulurken 300 TL'yi bulan fiyatlarla satışa sunulan modellerde bulunmaktadır. Burada da tıpkı desenli modellerde olduğu gibi kullanılan kumaşlar tercih edilmekte en önemli etkenlerden biri olmuştur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?